Nahrávám...

Tamblování (tromlování) kamenů

Úvod » Naše služby » Tamblování (tromlování) kamenů

Na objednávku tambluji (tromluji) surové kameny. 

Tamblování (tromlování) je zpracování surových kamenů, polodrahokamů, drahokamů a hornin do formy lesklých nebo matných valounků (tzv. tromlů). Zpracovávám minerály od tvrdosti 3 do tvrdosti 9 (od kalcitu po korund). Průměrná doba vlastního zpracování je 4 měsíce. Některé kameny jako zkamenělá dřeva, křemence, pazourky, apod. jsou tak houževnatá že se tamblují klidně i 1/2 roku. Odhad doby tamblování musíme stanovit individuálně podle typu kamene.

Kameny zpracováváme v rotačních a vibračních strojích (tamblerech, tromlech, tumblerech) . Zpracujeme jakékoliv množství od 100 gramů do 100 kg.U menších množství pod 10 kg se ale čeká na větší zakázku stejné tvrdosti, ke které se Vaše kameny přihodí.

Tromlování kamenů do lesku není jednoduchý proces, před tím než nám kameny pošlete potřebujeme vědět o jaký druh kamenů se jedná, jestli ten daný typ umíme vyleštit. Dále je nutné zkontrolovat jestli kameny nejsou popraskané nebo nemají v sobě dutinky, takové se nedají kvalitně vyleštit. U tromlování platí pravidlo používané v Americe "hnusný tam, hnusný ven". Tromlovat má cenu jen velmi velmi kvalitní surovinu. Kamenům z pole většinou tromlování vůbec nepomůže. Netromlujeme také kameny od moře z pláže, protože každý kamínek z pláže je jiný druh, který se leští samostatně s obdobnými kameny. Takže kameny z pláže by se museli leštit třeba na čtyřikrát.

Ideální je zaslat kvalitní naštípanou surovinu do velikosti 50 mm, bez dutin, prasklin a jiných kazů v množství 10 kg a více. Když pošlete jen 1 kg kamenů, tak budou čekat než se nashromáždí podobné kameny, buď ode mne nebo dalších zákazníků, které mají podobné vlastnosti (ale vypadají jinak než ty Vaše - kvůli odlišení), aby jich bylo alespoň 10 kg, proto je doba tromlování 4 - 12 měsíců.

Průměrná cena za zpracování 1 kg surových (vstupních) kamenů je aktuálně 280,- Kč včetně DPH

Je nutné počítat, že se cca 50% suroviny obrousí a zcela ztratí. Z 1 kg vstupní suroviny dostanete 0,5 kg vyleštěných valounků. Proto je nutné předem počítat při nákupu suroviny, že cena hotových kamenů bude dvojnásobná nákupní cena plus cena za broušení.

Podrobný popis tamblování (tromlování) najdete na následujícím odkazu, kde i maloobchodně nabízíme vybrané tamblíky  (materiál) pro šperkaře, tiffany a obšívání.